Riviéra I, II, III – série hudebních večerů a vernisáží
Loni Opulence, letos Riviéra. Třídílná kulturní událost Radia Wave a Galerie hlavního města Prahy (GHMP) se v létě vrací do honosných zahrad Zámku Troja.
Nabídne šest koncertů, tři vernisáže, dvě debaty a jeden rukodělný workshop. Tato interdisciplinární akce, která se koncepčně opírá o právě probíhající výstavu Palác (volného) času, se odehraje během tří letních úterků – 15. 7., 5. 8. a 26. 8. ve večerních hodinách.
Dokážeme se ještě poflakovat? Umíme se regenerovat pouhým odpočinkem, nebo se i ve volném čase zaměřujeme na výkon? Trávení volného času je na Riviéře tematizováno v konturách barokního paláce, který v době svého vzniku fungoval jako letní sídlo pro šlechtu. Multižánrová událost Riviéra se snaží přinášet nové pohledy na vztah mezi uměním, volnočasovými aktivitami a specifickým prostředím zámeckých zahrad.
První Riviéra s podtitulem Vlastní světy (15. 7.) dá nahlédnout introspektivnější stránku rapu a alternativní elektroniky. Vystoupí česko-vietnamský cloud rapper Anki, který je čerstvým držitelem ceny hudební kritiky Apollo, a také duo TOKYO DRIFT & yanntray známé pro svůj dobrodružný zvuk a zamlženou nostalgii. Na úvod proběhne debata redaktorky publicistiky Radia Wave Sarah Abulkasim. Struny léta (5. 8.) budou zaměřeny na kytarový zvuk s výbušnou energií, ať už půjde o postpunkové trio Bibione nebo krautrockovou kapelu Sýček. Večer zahájí debata s hudebním dramaturgem Radia Wave Filipem Černým. Poslední Riviéra s podnázvem Ozvěny hlubin (26. 8.) nabídne intenzivní zážitky zasahující všechny smysly. Uslyšíme andělské vokály alt-popového dua rivermoans a digitální světy splynou s těmi fyzickými při audiovizuální show AXONTORR – projektu pražského skladatele a zvukového designéra Olivera Torra a v Paříži narozeného 3D tvůrce Simona Kounovského aka Axonbodyho. Oba zmínění na úvod zorganizují rukodělný workshop pro veřejnost.
Spolu s hudebním a debatním programem Radia Wave proběhnou i tři vernisáže současných vizuálních děl od absolventů a absolventek AVU a UMPRUM, které vznikají v rámci programu Umění pro město. Vystavenými umělci a umělkyněmi jsou Magdaléna Pacáková, Antonie Hlavicová, Mia Milgrom a František Felix. Každý ze čtyř vystavených objektů, rozmístěných v různých částech unikátního prostoru zámeckého labyrintu, reflektuje konkrétní aspekty volnočasových činností, jako je například chalupaření, houbaření, pletení košíků nebo rozjímání v přírodě. Všechny Riviéry začnou vernisážemi za přítomnosti autorů a autorek, a poté plynule přejdou do debatního a hudebního programu v produkci Radia Wave.
„Moc mě těší, že i letos areál Zámku Troja ožívá díky spolupráci Radia Wave s Galerií hlavního města Prahy. Do barokních zahrad aktuálně vnášíme koncept nazvaný Riviéra. Jedná se o téma zdůrazňující volný čas jako prostor pro svobodnou seberealizaci, která se ve společnosti orientované na výkon stává čím dál větším luxusem. Zejména mladí lidé skrze volný čas objevují nejen kulturu, ale přichází do kontaktu se zajímavými lidmi a podnětnými myšlenkami. I k tomu dává Riviéra příležitost, která navíc díky volnému vstupu klade důraz na přístupnost jako důležitou hodnotu média veřejné služby,“ komentuje sérii Riviéra šéfredaktorka Radia Wave Bára Šichanová.
Prvním z výtvarných děl, které jsme odhalili při inaugurační Riviéře 15. 7. od 18.30 byl Prorost od Magdalény Pacákové. Autorka vytvořila amorfní proutěné tvary, které se organicky proplétají labyrintem a mění tak jeho strukturu. Antonie Hlavicová je autorkou architektonické intervence Vrbení, která stojí na pomezí užitého a volného umění. Objekt funguje jako prolézačka, která vyzývá k interaktivnímu objevování a kreativní katarzi. Vrbení bylo druhým dílem toho večera, které za účasti autorek uvedly kurátorky z programu Umění pro město. Zprvu nenápadná intervence Birdwatchers od Mii Milgrom vychází z motivu potrubí, do kterých autorka prořezává průhledy a prokládá je dřevem, přičemž do některých z nich umisťuje i ptačí domky či krmítka. Dílo odhalíme 5. 8. během Riviéry II. Interaktivní projekt Na houby od Františka Felixe oslavuje českou oblibu chataření a houbaření. V obou aktivitách se skrývá podstatná část humornosti, která je pro Česko a jeho národ specifická. Na houby se vypravíme při poslední Riviéře, tedy 26. 8.
„Zámek Troja ve své době sloužil k oslavám, odpočinku, večerům plných hudby, ale také reprezentaci. Právě tomu, jak trávíme volný čas a co naše rozhodnutí motivuje, se věnuje výstava Palác (volného) času. Některá témata se ale do výstavy už nevešla, a tak mě těší, že se jim dostává pozornosti v uměleckých intervencích v zahradě Zámku Troja a v programu, který dramaturgicky připravilo Radio Wave,” komentuje dramaturgii Karla Hlaváčková, kurátorka výstavy v Zámku Troja.
„Výjimečný prostor si žádá výjimečné vystupující. Těším se, že budeme opět objevovat zákoutí zahrad Zámku Troja s jedněmi z nejzajímavějších jmen současné alternativní scény. Oproti loňsku jsme zahrnuli jednu zbrusu novou lokaci,” komentuje sérii Riviéra hudební dramaturg Radia Wave Filip Černý.
Další informace jsou dostupné na našem webu, Instagramu Umění pro město nebo umenipromesto.eu
Fotografie ke stažení dostupné zde
Kontakt Umění pro město pro novináře:
Agáta Hošnová, +420 604 814 732, agata.hosnova@ghmp.cz